Loading…
This event has ended. View the official site or create your own event → Check it out
This event has ended. Create your own
Welcome to the 2017 UMaine Student Symposium: Research and Creative Activity electronic event program. This electronic program includes student abstracts, student presentation style descriptions, and presentation schedules. It also includes a map of the venue layout, schedule of the entire day’s events and programs, as well as details and information regarding our sponsors and selected university programs.

We hope you enjoy a full day of student presentations, guest speakers, award ceremonies, and the chance to network with UMaine students, faculty, staff, as well as local and state industry and community leaders! 
View analytic
HA

Hussein Abdulrazzaq

9:15AM-10:30AM
Chemical Engineering
CA

Cheyenne Adams

1:00PM-2:15PM
Marine Biology
OA

Oliver Adams

9:15AM-10:30AM
Engineering Physics, Mathematics
SA

Sarah Alamer

1:00PM-2:15PM
Biomedical Sciences, molecular and cellular biology
HA

Hillary Albert

1:00PM-2:15PM
Communication Sciences and Disorders
MA

Mohammed Algharrawi

9:15AM-10:30AM
Chemical Engineering
avatar for Meredith Allen

Meredith Allen

9:15AM-10:30AM
Chemical Engineering
AA

Ahmed Almaghasilah

9:15AM-10:30AM
Electrical Engineering
AS

Anne St. Amand

9:15AM-10:30AM
Quaternary and Climate Studies
EA

Ezatollah Amini

9:15AM-10:30AM
Forest Resources, Renewable Nanomaterials
LA

Laura Andrews

10:45AM-12:00PM
Clinical Psychology
CA

Courtney Angelosante

9:15AM-10:30AM
PhD in Education
avatar for J. Ross Anthony

J. Ross Anthony

10:45AM-12:00PM
Resource Economics and Policy
ZA

Zachary Applebee

9:15AM-10:30AM
Chemical Engineering
PA

Paul Arabatzis

1:00PM-2:15PM
Computer Science
LA

Linda Archambault

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
FJ

Francesca J. Armstrong

10:45AM-12:00PM
Biochemistry
RA

Robert Arthur

1:00PM-2:15PM
Chemistry
KA

Kevin Assoumou

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
WA

Wyatt Austin

10:45AM-12:00PM
Biological Engineering
AA

Armando Ayes

9:15AM-10:30AM
Electrical Engineering
avatar for Hannah Babcock

Hannah Babcock

10:45AM-12:00PM
Music Education
AB

Amy Baron

10:45AM-12:00PM
Ecology and Environmental Sciences, School of Biology and Ecology
JB

Jim Barry

9:15AM-10:30AM
Microbiology
AB

Aidan Bauer

10:45AM-12:00PM
New Media
CB

Cordell Beaton

1:00PM-2:15PM
Major Biology, Minor Chemistry
ZB

Zachary Beaudry

1:00PM-2:15PM
Wildlife Ecology
BB

Benjamin Becker

9:15AM-10:30AM
Zoology
RB

Robert Begin

1:00PM-2:15PM
Accounting
AB

Abby Bellefleur

10:45AM-12:00PM
Communication
AB

Audrey Bergeron

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
avatar for David Bickford-Duane

David Bickford-Duane

1:00PM-2:15PM
Accounting
AB

Aaron Bissonnette

1:00PM-2:15PM
Chemical Engineering
DB

Destin Black

10:45AM-12:00PM
Intermedia
EB

Emily Blackwood

10:45AM-12:00PM
Quaternary and Climate Studies
MB

Magdalena Blaszkiewicz

1:00PM-2:15PM
Biomedical Science
RB

Robert Boenish

10:45AM-12:00PM
Marine Biology
OB

Olivia Bogucki

1:00PM-2:15PM
Clinical Psychology
avatar for Samuel Borer

Samuel Borer

9:15AM-10:30AM
Physics and Mathematics
AB

Adrianus Both

10:45AM-12:00PM
Marine Science
AB

Ariel Bouchard

10:45AM-12:00PM
Psychology, Minor in Neuroscience and Pre-medical studies
NB

Nicole Bowen

9:15AM-10:30AM
Bioengineering
SB

Shawn Brackett

10:45AM-12:00PM
Engineering Physics
WB

William Brayden

10:45AM-12:00PM
Resource Economics & Policy
WB

William Breeding

9:15AM-10:30AM, 10:45 AM-12:00PM, 1:00PM-2:15PM
Bioengineering
DB

Drew Brooks

9:15AM-10:30AM
Microbiology, Music
CB

Cameron Buthlay

1:00PM-2:15PM
Business Management, Accounting
MB

Meaghan Byrnes

9:15AM-10:30AM
Political Science, Philosophy
KC

Kyle Capistrant-Fossa

10:45AM-12:00PM
Marine Science, Microbiology
CC

Christopher Carey

10:45AM-12:00PM
Psychology/Biology
KC

Karyn Carlin

10:45AM-12:00PM
Nursing
MC

Molly Caron

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
SC

Shelby Caron

1:00PM-2:15PM
Business Administration, Management
AC

Antonia Carroll

1:00PM-2:15PM
Chemistry, International Affairs
avatar for Erin Carter

Erin Carter

1:00PM-2:15PM
Biomedical Science
NC

Nicklaus Carter

9:15AM-10:30AM
Biomedical Engineering
AC

Arianna Castonguay

10:45AM-12:00PM
Economics
ZC

Zakkary Castonguay

10:45AM-12:00PM
Food Science and Human Nutrition
JC

Joel Castro

10:45AM-12:00PM
Electrical and Computer Engineering
AC

Alicia Champlin

1:00PM-2:15PM
Intermedia
GC

Grace Chavis

9:15AM-10:30AM
Animal and Veterinary Science, Pre-Veterinary Concentration
CC

Calvin Chen

1:00PM-2:15PM
Chemistry Pre-Pharmacy Concentration
DC

Donald Christian Chervenak

1:00PM-2:15PM
Business Management, MIS
BC

Brandon Clark

10:45AM-12:00PM
Mathematics, Physics
KC

Kaitlin Clark

10:45AM-12:00PM
Biology
HC

Heather Clifford

1:00PM-2:15PM
Climate & Quaternary Studies
JC

Jaimi Clifford

10:45AM-12:00PM
Social Work
KC

Kara Costanza

1:00PM-2:15PM
Forest Resources
KC

Kate Coupland

10:45AM-12:00PM
Oceanography
avatar for Sarah Courtright

Sarah Courtright

10:45AM-12:00PM
New Media, Studio Art
JC

Josh Couturier

10:45AM-12:00PM
Intermedia MFA
HC

Heather Cross

10:45AM-12:00PM
Psychology, Sociology
AE

Ana Eliza Souza Cunha

1:00PM-2:15PM
Biology/Pre-med
avatar for Caroline Curtis

Caroline Curtis

10:45AM-12:00PM
Biology, Neuroscience Minor
KD

Katerina Dagher

1:00PM-2:15PM
Finance
KD

Katrina Daigle

10:45AM-12:00PM
Psychological Sciences, Neuroscience
LD

Lindsey Dale

10:45AM-12:00PM
Social Work
LD

Luke Dang

1:00PM-2:15PM
Accounting and Finance
SD

Samantha Davis

10:45AM-12:00PM
Wildlife Ecology
MD

Meaghan Delcourt

10:45AM-12:00PM
Psychology, Sociology, Neuroscience
AD

Alli DellaMattera

10:45AM-12:00PM
Sociology, Spanish
SD

Sara DeMello

9:15AM-10:30AM
Nursing
JD

Jonathan Deschaine

1:00PM-2:15PM
Financial Economics, Mathematics
LD

Lisa Dezso

10:45AM-12:00PM
Social Work
OD

Oghenetega Dibie

9:15AM-10:30AM
Spatial Information Engineering
KD

Kevin Dietz

1:00PM-2:15PM
Chemistry
avatar for Jason Dignan

Jason Dignan

9:15AM-10:30AM, 10:45 AM-12:00PM
New Media
HD

Haley Dillon

1:00PM-2:15PM
Business Management and Marketing
AD

Anna Dixon

1:00PM-2:15PM
Social Work
LD

Lauren Doak

10:45AM-12:00PM
Communication Sciences and Disorders
TD

Taylor Dore

10:45AM-12:00PM
Human Development
avatar for Colleen Dougherty

Colleen Dougherty

9:15AM-10:30AM
Student Development in Higher Education
KD

Kailey Dowd

1:00PM-2:15PM
nursing
BD

Brandon Dufault

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
KD

Kevin Duffy

10:45AM-12:00PM
Mass Communication
CD

Chris Dufour

9:15AM-10:30AM
Computer Science
HD

Hope Duncanson

1:00PM-2:15PM
Education
RD

Ryan Duperry

1:00PM-2:15PM
Business Mgmt
AD

Abigail Durrah

Business Management
Business Management
JD

Jeanne DuShane

1:00PM-2:15PM
Molecular and Biomedical Sciences
BE

Brian Elsemore

9:15AM-10:30AM
Microbiology
AE

Amber Elwell

10:45AM-12:00PM
Food Science and Human Nutrition
AE

Allyson Eslin

10:45AM-12:00PM
Political Science, Psychology, Economics
AE

Alan Estes

1:00PM-2:15PM
Theatre
EF

Eliot Fearey

10:45AM-12:00PM
Psychology
CF

Catherine Fellows

1:00PM-2:15PM
Finance/Managment
JF

Julianna Ferguson

10:45AM-12:00PM
Sociology with a concentration in Crime and Law, minor in Spanish,...
avatar for Lindsey Fitzsimons

Lindsey Fitzsimons

1:00PM-2:15PM
Biomedical Science
SF

Sarah Ford

10:45AM-12:00PM
Nursing
AF

Andria Foster

9:15AM-10:30AM
Bioengineering
DF

Devon Foster

1:00PM-2:15PM
Accounting
EF

Emma Fox

10:45AM-12:00PM
Ecology & Environmental Science
AF

Aaron French

10:45AM-12:00PM
Mechancial Engineering
CF

Chynna Fuller

10:45AM-12:00PM
Human Development
CG

Chase Gagne

1:00PM-2:15PM
Wildlife Ecology
AG

Andrew Galimberti

10:45AM-12:00PM
Entomology
AG

Amanda Gavin

10:45AM-12:00PM
Ecology and Environmental Sciences
NG

Nicole Gayer

9:15AM-10:30AM
Forest Resources
MG

Moriah Geer

10:45AM-12:00PM
Social Work
SG

Shokoofeh Ghasemi

9:15AM-10:30AM
School of Forest Resources
CG

Charles Giammarco

1:00PM-2:15PM
Food Science and Human Nutrition, Concentration in Food Science,...
CG

Christopher Gilbert

10:45AM-12:00PM
Psychology
JG

James Gilmore

1:00PM-2:15PM
Accounting
GV

Graham Van Goffrier

1:00PM-2:15PM
Physics, Electrical Engineering, Minor: Mathematics, Minor:...
AG

Andrew Goode

10:45AM-12:00PM
Oceanography
JG

Jillian Gori

9:15AM-10:30AM
Biology
avatar for Libby Gorse

Libby Gorse

1:00PM-2:15PM
Civil and Environmental Engineering
CG

Catherine Gottwalk

1:00PM-2:15PM
English, Journalism
AG

Aeleah Granger

9:15AM-10:30AM
Psychology
JG

Jenessa Grant

1:00PM-2:15PM
Communication Sciences and Disorders
JG

Jeremy Grant

9:15AM-10:30AM
Biomedical Engineering
KG

Kayla Greenawalt

1:00PM-2:15PM
Ecology and Environmental Science
SG

Silvia Guzman

10:45AM-12:00PM
New Media
JH

Justin Hadley

1:00PM-2:15PM
Business Administration, Marketing
SH

Savannah Haines

10:45AM-12:00PM
Forestry
CH

Corey Halliday

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
AH

Angela Hallowell

10:45AM-12:00PM
Economics, International Affairs
JH

Jill Hamm

10:45AM-12:00PM
Communication Sciences and Disorders, Child Development and Family...
DH

Dylan Haroldsen

10:45AM-12:00PM
Psychology
AH

Amalia Harrington

1:00PM-2:15PM
Marine Biology
LH

Laura Hartman

1:00PM-2:15PM
Quaternary and Climate Studies
CH

Carter Hathaway

9:15AM-10:30AM
Journalism
RH

Rebecca Hatt

1:00PM-2:15PM
Business Management, Business Finance
JH

Jamie Haverkamp

1:00PM-2:15PM
Anthropology
JH

Jordan Hayes

9:15AM-10:30AM
Microbiology
KH

Kimberly Herron

10:45AM-12:00PM
Psychology
DH

David Hersom

1:00PM-2:15PM
Nursing
NM

Natalie M. Holbrook

1:00PM-2:15PM
Psychology
LH

Laura Horowitz

10:45AM-12:00PM
Microbiology, Biochemistry
MH

Muhammad Hossen

9:15AM-10:30AM, 1:00PM-2:15PM
Chemistry, Bioengineering
avatar for Caitlin Howell

Caitlin Howell

9:15AM-10:30AM
Bioengineering
BH

Brandon Howlett

10:45AM-12:00PM
Nursing
RH

Rachael Huff

10:45AM-12:00PM
Clinical Psychology
ZH

Zachary Hutchinson

9:15AM-10:30AM
Computer Science
AI

Angelina Iannazzi

9:15AM-10:30AM
Psychology, Neuroscience minor
MN

Mohammed Nayeem Ibnul

10:45AM-12:00PM
Chemistry
EI

Emily Illingworth

9:15AM-10:30AM
Biochemistry
JI

Jonas Insinga

10:45AM-12:00PM
Entomology
LI

Lucy Iselborn

1:00PM-2:15PM
Nursing Major, Psychology Minor
PI

Phasathon Itthipalakorn

9:15AM-10:30AM
Molecular and Cellular Biology
TJ

Teaka Jackson

1:00PM-2:15PM
Food Science
AJ

Ashlin Jalbert

1:00PM-2:15PM
Communication Sciences and Disorders
MJ

Melissa Jankowski

10:45AM-12:00PM
Clinical Psychology
avatar for Alyssa Jones

Alyssa Jones

9:15AM-10:30AM
Molecular and Cellular Biology
BK

Bouhee Kang

10:45AM-12:00PM
Food Science
TK

Toni Kaplan

1:00PM-2:15PM
New Media
avatar for Michael  Kennedy

Michael Kennedy

10:45AM-12:00PM
English, Philosophy
RK

Robert Kiah

1:00PM-2:15PM
Business Management
LK

Lydia Kifner

9:15AM-10:30AM
Civil and Environmental Engineering
EK

Elisabeth Kilroy

1:00PM-2:15PM
Biomedical Science and Engineering
CK

Courtney King

9:15AM-10:30AM
Earth and Climate Sciences
EK

Eleanor Kipping

1:00PM-2:15PM
Intermedia MFA
KK

Kaylin Knott

10:45AM-12:00PM
Bachelors Degree in Music
EK

Emily Kobrock

10:45AM-12:00PM
Secondary Education
SK

Sigrid Koizar

1:00PM-2:15PM
Biology, Pre-Med, Chemistry minor
PD

Paul Dillon Kress

10:45AM-12:00PM
Biology
MK

Michael Krug

1:00PM-2:15PM
Business Management
SK

Sierra Kuun

1:00PM-2:15PM
Chemical Engineering
CL

Conner Lajoie

1:00PM-2:15PM
Biochemistry
TL

Trevor Lamb

10:45AM-12:00PM
Anthropology
AL

Amy Lamore

10:45AM-12:00PM
Molecular and Cellular Biology
SL

Samuel Landry

10:45AM-12:00PM
Chemical Engineering
KL

Katrina Lapham

9:15AM-10:30AM, 10:45AM-12:00PM
Communication Sciences & Disorders
KL

Katherine Larochelle

9:15AM-10:30AM
Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
JL

John Larsen

1:00PM-2:15PM
math major, physics minor
HL

Hannah Lawrence

10:45AM-12:00PM
Clinical Psychology
JL

Joe Leclair

1:00PM-2:15PM
Accounting, Finance
AL

Andrew Lee

1:00PM-2:15PM
Finance, Accounting
TL

Thomas Leighton

1:00PM-2:15PM
Electrical Engineering
KL

Kayla Leland

10:45AM-12:00PM
Business Management&Finance
DL

Daniel Lesko

9:15AM-10:30AM
Bioengineering
TL

Trevor Lessard

10:45AM-12:00PM
Ecology and Environmental Sciences
VL

Vincent Lewis

10:45AM-12:00PM
Mechanical Engineering


1 2